Resweratrol dla zdrowia i urody

Naukowcy uważają, że jest eliksirem młodości, chroni przed wieloma chorobami, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, a poza tym pomaga się uporać z nadwagą. Przykładów długo nie trzeba szukać – Francuzi, którzy piją dużo zawierającego resweratrol czerwonego wina, żyją dłużej, są zdrowsi i z reguły nie mają problemów z nadwagą.

O tak zwanym francuskim paradoksie zrobiło się głośno w 1991 roku za sprawą popularnej audycji telewizyjnej "60 Minutes" w stacji CBS News, podczas której wyemitowano reportaż pod takim właśnie tytułem (French Paradox). Twórca tego sformułowania, doktor Serge Renard, stwierdził wówczas na antenie, że czerwone wino wydaje się być najskuteczniejszym środkiem zapobiegającym chorobie wieńcowej. Usłyszawszy to, Amerykanie już następnego dnia ochoczo rzucili się do sklepów z alkoholem – w ciągu następnego tygodnia sprzedaż czerwonego wina wzrosła o 40 procent! I nie ma się co dziwić. W Ameryce Północnej w ciągu roku na zawał serca umiera niemal milion osób. Nagle dzięki telewizji okazało się, że wypijając dziennie dwie szklaneczki czerwonego wina – a więc w sposób łatwy i przyjemny – można niemal o połowę zredukować ryzyko zawału. To było coś!

Inne badania

Od tego momentu rozpoczęła się dyskusja naukowa dotycząca dobroczynnego działania czerwonego wina. Stało się ono płynem o znaczeniu biologicznym, a poznawaniu jego tajników nadano rangę badań naukowych. Wkrótce odkryto, że składnikiem o cudownych właściwościach jest związek zawarty w skórce winogron o nazwie resweratrol. Jego stężenie w czerwonym winie jest wyjątkowo wysokie.

Nieustannie pojawiały się kolejne doniesienia na ten temat. W 1995 roku badacze duńscy ogłosili, że osoby regularnie pijące wino – w umiarkowanych ilościach oczywiście – okazały się w 60 proc. mniej podatne na zawał serca i udar mózgu oraz w 50 proc. na inne schorzenia. Potwierdzili to między innymi uczeni z University of Missouri School of Medicine. Stwierdzili także, że resweratrol zwiększa podatność komórek raka skóry na radioterapię. Jeden z badaczy uznał, że jeśli uda się znaleźć metodę transportu resweratrolu do komórek nowotworowych, będzie można kontrolować leczenie różnych rodzajów raka. W lutym 2011 roku Duńska Rada do Spraw Badań Strategicznych przyznała 3,4 mln USD na czteroletnie badania mające określić wpływ resweratrolu na syndrom metaboliczny, osteoporozę i przewlekłe stany zapalne. W kolejnych latach potwierdzono, że resweratrol działa ochronnie na serce i naczynia (pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu i rozrzedza krew, zapobiegając powstawaniu zakrzepów). Uważa się też, że wspomaga pracę układu immunologicznego, działa przeciwstarzeniowo oraz ma korzystny wpływ na kondycję skóry – dlatego znalazł zastosowanie również w kosmetologii.

Eliksir młodości?

Profesor David Sinclair z Uniwersytetu Harwarda przeprowadził serię badań udowadniających, że substancja znajdująca się w czerwonym winie może pomóc żyć zdrowiej i dłużej. W 2003 roku, równolegle z Sinclairem, badacze z Harvard Medical School and BIOMOL Research Laboratories poinformowali, że resweratrol może aktywować antystarzeniowy gen SIRT1.

Cudowny resweratrol

Czym jest resweratrol? To naturalna substancja z grupy polifenoli o wyjątkowo wysokiej aktywności antyoksydacyjnej, czyli przeciwdziałającej wolnym rodnikom. Jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Najwięcej resweratrolu znajduje się w winogronach, głównie w skórce tych owoców. Warto zauważyć, że czerwone winogrona zawierają go blisko sto razy więcej niż jasne. Ilość tej substancji zależy jednak nie tylko od odmiany, ale również od opadów i klimatu. Ta sama odmiana daje również wino o innej zawartości resweratrolu w zależności od rocznika (na przykład we włoskim czerwonym winie z okolic Trentino w 1989 roku było 7,17 mg/l resweratrolu, a w winie z 1991 roku – zaledwie 1,33 mg/l).

W mniejszych stężeniach resweratrol występuje też w ananasach, morelach, żurawinie, czarnej porzeczce, borówkach, jagodach, owocach morwy i orzeszkach ziemnych.

W skali przemysłowej resweratrol otrzymuje się z wysuszonych skórek czerwonych winogron.

Dziś resweratrol to znany już składnik wielu suplementów diety, polecanych głównie na problemy z układem krążenia (m.in. Longa-Vit). W połączeniu z odpowiednią dietą, ruchem i zdrowym stylem życia może naprawdę zdziałać bardzo wiele.

Ewa Opiela